Ile ludzi, tyle rad, więc abyście nie pogubili się w gąszczu informacji, przygotowaliśmy dla Was krótką rozpiskę rzeczy must-have, takich, bez których na naszej uczelni ani rusz!

 

Checklist

 

  Książki

 

 "Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów i lekarzy", W. Woźniak

✓ "Gray Anatomia. Podręcznik dla studentów", R.L. Drake, A.W. Vogl, A.W.M. Mitchell

✓ atlas anatomii człowieka, dowolny (nasi studenci najczęściej wybierają atlasy Sobotty lub Nettera)

✓ "Histologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii", M.Zabel

✓ "Kompendium histologii", T. Cichocki

✓ "Wybrane ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki", podręcznik do ćwiczeń pod redakcją P. Piskunowicza i M. Tuliszki

"Fizjologia człowieka. Zintegrowane podejście", Dee Unglaub Silverthorn

✓ "English for medical sciences", A. Lipińska, S. Wiśniewska - Leśków, Z. Szczepankiewicz

✓ "Biochemia Harpera", R.K. Murray, D.K. Granner, V.W. Rodwell

Wiele z tych książek znajdziecie w e-zbiorach biblioteki

 

Akcesoria 

 

✓ biały fartuch - ze względu na charakter zajęć, najlepiej mieć taki z długimi rękawami oraz o długości min. przed kolano. Większość osób posiada dwa fartuchy, z oczywistej wygody, ale nie jest to konieczność.

✓ skalpel, wymienne ostrza, pęseta anatomiczna oraz chirurgiczna (warto poczekać do pierwszych zajęć, by zobaczyć, czy fajtycznie będą potrzebne, gdyż przez pandemię w tym roku nie mieliśmy możliwości preparowania i nie wiadomo jeszcze jak to będzie wyglądać w przyszłym roku)

✓ rękawiczki (lateksowe/winylowe/nitrylowe) - konieczne na każdej anatomii oraz niektórych innych zajęciach praktycznych

✓ zeszyt gładki (najlepiej 60-kartkowy) i kolorowe (w jak największej liczbie odcieni fioletu i różu) kredki - na histologię

✓ obuwie na zmianę - na pierwszą pomoc

✓ linijka 30cm, kalkulator naukowy - na biofizykę


 

Antychecklist

 

Przejdźmy teraz do rzeczy, które nie przydadzą Wam się na I roku:

× stetoskop - na I roku nie ma jeszcze zajęć klinicznych

× nowe książki (oprócz atlasów) - nie ma potrzeby kupować wszystkich nowych książek, każdą możecie wypożyczyć w bibliotece, znaleźć w e-zbiorach lub kupić ksero na Niecałej. Z kolei własny atlas może się przydać. Jednak wszystko zależy od Waszych preferencji.

× fartuch z krótkim rękawem/ bluza i spodnie medyczne  – wymagany w trakcie praktyk.

× własna czaszka / szkielet - kosztuje to fortunę, a nie jest najpotrzebniejszą rzeczą. Modele można wypożyczyć z biblioteki (ogólnie szkielety nie są niezbędne, wielu osobom wystarczy wiedza przekazana na zajęciach anatomii; tam też są modele) + nie zapominajcie też o możliwości nauki po zajęciach w prosektorium, w którym wszystkie niezbędne modele znajdziecie

× wiele ostrzy na anatomię - najlepiej kupić jeden skalpel “jednorazowego użytku” (z wbudowanym ostrzem na stałe), albo skalpel wielorazowego użytku + jeden / dwa ostrza wymienne (najbardziej pospolity rozmiar to 10/11). Wielu asystentów poleca zakup skalpela bez wymiennego ostrza.

 

Kontakt z nami


Do
góry