Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 10.00
Sposób zaliczenia Zaliczenie na ocenę

Gdzie?


Wszystkie zajęcia związane z tym przedmiotem odbywają się w budynku Katedry Biochemii Lekarskiej, położonym przy ulicy Mikołaja Kopernika 7. Niektóre treści pojawią się na platformie Pegaz w postaci e-learningu (wszystko Wam wytłumaczą na pierwszym wykładzie).


Jak wyglądają zajęcia?


Zajęcia z biochemii prowadzone są na trzy sposoby: seminaria, ćwiczenia i wykłady.

Wykłady prowadzone są przez różne osoby z Katedry. Materiały z wykładów są ogromnie przydatne w nauce, bowiem zawarta jest  w nich większość informacji potrzebnych do zdania tego przedmiotu. Warto pojawiać się na wykładach, ponieważ prowadzący często zwracają uwagę na rzeczy, które mogą się pojawić na kolokwiach. Wszystkie prezentacje z wykładów znajdziesz na stronie WWW KBL.

Seminaria prowadzone są najczęściej przez jednego asystenta przydzielonego danej grupie dziekanatowej. Niektórzy asystenci robią kartkówki na początku zajęć. W trakcie seminarium asystenci przedstawiają dany temat, czasem wymagając jakiejś informacji od studentów. Punkty z seminariów (za aktywność) z pierwszego i drugiego roku mogą pozwolić Wam uzyskać wyższą ocenę końcową z tego przedmiotu (wystawianą po egzaminie na drugim roku). 

Najwięcej czasu pochłaniają jednak ćwiczenia. Obowiązkowy jest biały fartuch, a na część z nich potrzebne są również rękawiczki. Na początku tych zajęć odbywa się kartkówka, która oczywiście ocenia Waszą wiedzę na dany temat, a później przeprowadza się doświadczenia wg schematów opisanych w książce „Ćwiczenia z biochemii dla studentów wydziału lekarskiego”, którą to posiadać jest Waszym obowiązkiem. To najciekawsza część kursu biochemii, podczas której można m. in. wyizolować DNA, przeprowadzić elektroforezę, sprawdzić wydajność enzymów czy zmierzyć szybkość reakcji – wszystko to będziecie mogli zrobić sami, tylko pod nadzorem prowadzącego. Podczas tych zajęć Waszym obowiązkiem będzie wypełnienie sprawozdań, które podlegają ocenie. Punkty z kartkówki i sprawozdania stanowią podstawę do zaliczenia kursu.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Na pierwszym roku należy napisać dwa kolokwia, które składają się z 50 pytań zamkniętych (z materiału przerabianego na wykładach, seminariach i ćwiczeniach). Aby zaliczyć kolokwia należy uzyskać minimum 60% sumarycznej liczby punktów możliwych do uzyskania z obydwóch kolokwiów.

 

Aby zaliczyć przedmiot należy także zdobyć minimum 60% punktów za ćwiczenia i nie przekroczyć dopuszczalnej liczby nieobecności (więcej info na stronie katedry).

 

W przypadku niespełnienia któregoś z kryterium, student jest zoobowiązany do przystąpienia do kolokwium dopuszczeniowego. Pierwszy termin dopuszczeniówki odbywa się zwykle w czerwcu, a w przypadku jego niezdania we wrześniu.

 

 

 


Materiały i książki


Z biochemii istnieje obecnie wiele świetnych podręczników, między innymi „Biochemia Harpera” (wersja 2018 jest napisana bardzo przyjaźnie dla studenta) oraz inne, autorstwa Sittmana, Stryera czy Bańkowskiego. Oficjalnie polecanym przez Katedrę jest pierwszy i ostatni z wcześniej wymienionch, natomiast wielu studentów uczyło się z innych podręczników z sukcesem. Jak wcześniej zostało wspomniane, świetną pomoc stanowią również wykłady udostępniane na stronie katedry. 


Porady


Zachęcamy Was do tego, aby przygotowywać sie do seminariów. Zdobyte punkty, po dodaniu do wyniku z egzaminu mogą podnieść ocenę ;)

Czytajcie regulaminy, bo z każdej sytuacji jest jakieś wyjście! Biochemia to całkiem przyjemny przedmiot, a początkowe zajęcia z chemii mogą Wam przypominać zajęcia z liceum. :D


Kontakt z nami


Do
góry