Informacje o przedmiocie


Rok studiów I
Liczba ECTS 10
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Wykłady
odbywają się w auli 0/13A w budynku przy ulicy Radiowej na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu bud. B (aula znajduje się na parterze; od głównego wejścia kierujemy się prosto).

Ćwiczenia 
również odbywają się na ulicy Radiowej - numery sal będą podane w planie zajęć. 

 


Jak wyglądają zajęcia?


Wykłady

Trwają 3 godziny lekcyjne. Są prowadzone w bardzo ciekawy sposób, niektórych informacji z wykładów nie znajdziecie w Sawickim a są one przydatne jeśli chodzi o egzamin. Pod koniec drugiego semestru odbywa się kilka wykładów  z embriologii-naprawdę warto na nie uczęszczać, omawiany na nich materiał niemal całkowicie pokrywa się z wymaganiami katedry. 

Ćwiczenia

Odbywają się w grupach ćwiczeniowych (ok. 25 osób). Zaczynają się krótką wejściówką z materiału omawianego na danym ćwiczeniu (rozpiska tematów na poszczególne zajęcia znajduje się na stronie wydziału w zakładce Instytut Nauk Medycznych ->Pliki do pobrania). W związku z tym na każde zajęcia musicie być dobrze przygotowani-niezaliczone wejściówki skutkują niedopuszczeniem do kolokwium. Właściwe zajęcia polegają na omówieniu przez prowadzącego danych zagadnień i przedstawieniu na monitorach preparatów wraz z ich szczegółowym omówieniem-warto się skupić, później preparaty te będziecie oglądać sami pod mikroskopem.

Laboratoria

Zawsze pamiętajcie o wspomnianym wcześniej zeszycie i kredkach. Zajęcia odbywają się w mniejszych grupach (ok. 12 osób). Każdy ma swój własny mikroskop i zestaw szkiełek, które samodzielnie ogląda i omawia z prowadzącym. Każdy oglądany preparat musi zostać uwieczniony przez was w postaci rysunku, jest to niezbędne do uzyskania zaliczenia zajęć. Nie ma co się przejmować brakiem zdolności artystycznych, rysunki mają tylko posłużyć Wam w nauce.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Kolokwium

to po prostu test sprawdzający wiedzę po opanowaniu danych tematów (informacje kiedy się one odbywają i z jakiego zakresu materiału znajdziecie w rozpisce zajęć). Warunkiem dopuszczenia do kolokwium jest zaliczenie wejściówek na zasadach ustalonych przez prowadzących ćwiczenia. Składa się z dwóch części-teoretycznej (najczęściej 20 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru) oraz praktycznej (losuje się zestaw preparatów, które należy rozpoznać pod mikroskopem i nazwać).

 

Egzamin

składa się również z dwóch części. Część praktyczna polega na wylosowaniu zestawu 10 szkiełek, które należy rozpoznać pod mikroskopem (minuta na każdy preparat). Zaliczenie tej części egzaminu jest warunkiem dopuszczenia do teoretycznej części, na którą składa się 100 pytań jednokrotnego wyboru. UWAGA! Istnieje możliwość zdawania egzaminu w terminie zerowym. Oznacza to, że piszecie egzamin około miesiąc przed sesją letnią.  W razie niepowodzenia macie możliwość kolejnego podejścia do egzaminu podczas  sesji, w pierwszym terminie. Warunkiem dopuszczenia do terminu zerowego jest uzyskanie średniej z kolokwiów z całego roku równej 4,25. Warto się o to starać, zdany przed sesją egzamin z histologii umożliwia pełne skupienie się na najważniejszym egzaminie jaki ma miejsce po pierwszym roku medycyny-mowa o egzaminie z anatomii.


Materiały i książki


Wojciech Sawicki Histologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Na półkach w bibliotece znajdziecie kilka wartych uwagi pozycji, ale tak naprawdę książką, która będzie Wam towarzyszyć przez cały rok będzie podręcznik Wojciecha Sawickiego. Ta pozycja jest wystarczająca do nauki całej histologii. W przeciwieństwie do anatomii nie ma tu problemu z wyborem książek - jesteśmy skazani na tą jedną.
Ilość stron może przerażać, chociaż pozycja ta jest dosyć przyjemna w lekturze. Poza tym możecie pominąć znajdujące się na początku książki ogólne informacje o komórce (wymagany zakres materiału zaczyna się od technik histologicznych i tkanki nabłonkowej). Najtrudniejsze do opanowania są pojawiające się w dużej ilości nazwy wszelkich białek. Bądźcie jednak czujni-w książce zdarzają się błędy. Czasem dwa znajdujące się obok siebie zdania wzajemnie się wykluczają. Najlepiej wybrać nowe wydanie VI z 2012r.-posiada zaktualizowane informacje i to na jego podstawie układane są kolokwia

Tadeusz Cichocki Kompendium histologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zdecydowanie mniej obszerna pozycja, niektóre zagadnienia są przedstawione w bardziej przystępny sposób, warto czasami doczytać niektóre informacje.

Wheater Histologia. Podręcznik i atlas. Elsevier Urban 

Jeżeli chodzi o naukę teoretyczną mało przydatna książka-zbyt mało szczegółowa jak na stawiane nam wymagania. Jednak bardzo przydatna na zajęciach przy oglądaniu preparatów pod mikroskopem-dzięki szczegółowym opisom nawet najmniejszych komórek wiemy na co patrzymy zaglądając w obiektyw mikroskopu.

Co jeszcze jest niezbędne?

Koniecznie wyposażcie się w biały, gładki zeszyt o dowolnej wielkości. Poza tym zaopatrzcie się w kredki-najczęściej pojawiają się wszelakie odcienie fioletu i różu, ale zdarza się też konieczność użycia innych kolorów-podstawowy zestaw kredek będzie wystarczający. Na zajęciach nie trzeba nosić fartucha.


Porady


  • Nie przerażajcie się oglądaniem preparatów.  Na początku wszystko wygląda tak samo (jak rożowo-fioletowa plama :)), ale z biegiem czasu nabierzecie wprawy.
  • Nie marnujcie czasu podczas zajęć z mikroskopami, im dłużej będziecie oglądać preparaty tym szybciej się z nimi „oswoicie” i z łatwością przyjdzie wam rozpoznawanie nawet tych najbardziej do siebie podobnych.
     
  • Ilość szkiełek na zajęciach bywa zróżnicowana, jeśli zostanie Wam trochę czasu przy mikroskopie zawsze możecie poprosić prowadzącego o preparaty z poprzednich zajęć-szybka powtórka do kolokwium nigdy nie zaszkodzi!
     
  • Najważniejsza jest SYSTEMATYCZNOŚĆ, dzieląc sobie materiał do opanowania na mniejsze partie nawet najtrudniejszy temat z Sawickiego nie będzie Wam straszny.

Kontakt z nami


Do
góry