Są 2 akademiki należące do naszego uniwersytetu – „Bliźniak” i „Jubilatka”. Jeszcze kilka lat temu była tendencja podziału akademików między studentów przyjeżdżających na Erasmusa na naszą uczelnię i tych studiujących tu na co dzień, jednak dzisiaj ten podział jest już zatarty, a widać go jedynie na poszczególnych piętrach akademików.

W „Bliźniaku” dostępne są pokoje 3- i 2-osobowe (pierwszeństwo w otrzymywaniu tych drugich mają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, orzeczeniem lekarskim oraz małżeństwa), a na każdym piętrze znajdują się ogólnodostępne kuchnie, pralnie z darmowymi pralkami oraz łazienki  ogólnodostępne. Znaczącym plusem jest to, że z każdego pokoju można wyjść na wspólny balkon – czy to aby przeciągnąć się w trakcie nauki, sprawdzić pogodę na dworze, czy też wysuszyć na świeżym powietrzu pranie.

Na parterze znajdują się 2 „ryjce” (pokoje cichej nauki, przydatne gdy mieszka się z głośniejszymi osobami), w akademiku jest też tzw. świetlica studencka – pomieszczenie z m.in. stołem bilardowym, dartami, tv z Playstation, piłkarzykami, grami planszowymi.

Natomiast w „Jubilatce” do wyboru są pokoje 2- i 1-osobowe (z podobnym pierwszeństwem, jak w „Bliźniaku”) dodatkowo posiadające własny prysznic w każdym z pokoi (wc za to na korytarzu). Na każdym piętrze znajdują się kuchnie, pralnie z darmowymi pralkami oraz łazienki ogólnodostępne.

W obu akademikach o czystość dba firma sprzątająca, jednak na jej poziom duży wpływ ma to, jak sąsiedzi z piętra o niego dbają – sprzątane jest codziennie, jednak jak ktoś wyleje na podłogę kawę i jej nie zetrze, to oczywiste że się robi bałagan – chociaż to rzadko się zdarza, wszyscy mieszkamy i dbamy w umiarkowanym stopniu o wspólne przestrzenie.

Mieszkanie w akademiku ma swoje plusy i minusy – plusem jest zazwyczaj cisza (koniec końców to akademik medyka), chociaż w ciepłe wieczory zdarza się posłuchać głośniejszej imprezy organizowanej na dworze czy grupy wracającej z klubu. Panuje miła i przyjazna atmosfera, z sąsiadami można się poznać gotując pierwszy obiad po wprowadzeniu – rzecz szczególnie przydatna, gdy nie znamy jeszcze nikogo w nowym mieście i chcemy z kimś pogadać, zagrać w planszówki czy pójść wspólnie na kurs tańca. Dodatkowo ważną rzeczą jest łatwy przepływ informacji między różnymi rocznikami – można dowiedzieć się, jaki egzamin na danym roku jest najtrudniejszy, jak się najlepiej do niego uczyć etc. Co jeszcze? Jest blisko na kliniki (szczególnie ważne na 1. roku, gdy nie orientujemy się gdzie warto zamieszkać), tanio w porównaniu do wynajmowania pokoju w mieszkaniu, a niedaleko znajduje się Park Szczytnicki w którym można odpoczywać czy spotykać się ze znajomymi.

Dużym minusem jest fakt, że jeżeli nie składasz podania o miejsce ze znajomymi, to nie wiesz, z kim będziesz w pokoju – ludzie są różni, chociaż ja dotychczas trafiałam na bardzo fajne współlokatorki i nie słyszałam, żeby ktoś narzekał. Warto też uzbroić się w cierpliwość odnośnie dostępu do internetu – oba akademiki są objęte siecią wi-fi, jednak działa ona w zależności od upodobania i godziny świetnie, lub w ogóle ;) W określonych porach (w okolicach 21-22) trzeba poczekać, aż prysznic się zwolni, dlatego warto omijać te godziny :) A osoby lubiące zakupy w biedronce czy lidlu mogą być zawiedzione – w pobliżu nie ma żadnego z tych marketów :)

Ceny w roku 2017/18:

  • Bliźniak, pokój 3-osobowy 340 zł/miesiąc
  • Bliźniak, pokój 2-osobowy 360 zł/miesiąc
  • Jubilatka, pokój 2-osobowy 450 zł/miesiąc
  • Jubilatka, pokój 1 osobowy bez łazienki 580 zł/miesiąc
  • Jubilatka, pokój 1 osobowy z łazienką 680 zł/miesiąc

 

Kontakt z nami


Do
góry