Kiedy już dostaniesz się na studia do naszego pięknego miasta, złożysz dokumenty, pojawia się pytanie – gdzie szukać mieszkania/pokoju? A może zdecydować się na akademik? Mam nadzieję, że rozjaśnimy Wam sytuację i ułatwimy Wam poruszanie się po mieście, szczególnie tym z Was, którzy są we Wrocławiu pierwszy raz.

Pro tip: zaczynając szukać pokoju czy mieszkania, otwórzcie sobie stronę jakdojade.pl i sprawdźcie dojazd z mieszkania na przystanek Kliniki lub Bujwida - w ten sposób najłatwiej ocenicie sobie, jakie będziecie mieć możliwości dojazdu na najważniejsze zajęcia pierwszego roku.

 

Najlepsza lokalizacja – okolice placu Grunwaldzkiego

 

Chodzenie na zajęcia na piechotę może wydawać się ekstrawagancją, ale jest niesamowitym ułatwieniem. W natłoku zajęć, zimnych dni, kiedy autobusy się spóźniają, albo trzeba coś szybko załatwić w dziekanacie, mieszkanie w pobliżu uczelni jest prawdziwym luksusem. Na samym placu znajduje się duży przystanek mpk – centrum przesiadkowe, Pasaż Grunwaldzki (sklepy, restauracje, kino), znajdą się też puby i kluby. Dobry dojazd i niewielka odległość od Rynku. Minusem w tym przypadku będzie cena (dość wysoka w porównaniu do innych części miasta), a także fakt, że wszystkie wolne miejsca rozchodzą się jak świeże bułeczki. W tej okolicy znajdują się także Politechnika oraz Uniwersytet Przyrodniczy, więc studentów nie brakuje.

 

Wciąż w pobliżu uczelni – Śródmieście, Nadodrze, Biskupin, Sępolno, Psie Pole (Różanka!)

 

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy przystanek jest blisko i czy dojazd będzie dobry. A to oznacza bezpośrednie linie na Kliniki (lub plac Grunwaldzki) – linie tramwajowe to 1,2,4,10, a autobusowe 115, 145, 146, 701. Od strony Psiego Pola można wysiąść na przystanku Bujwida, gdzie kursują linie 33 i 141. Zależnie od dokładnego adresu, można dojeżdzać na uczelnię nawet w mniej niż 10 min, jednak trzeba się liczyć z długim czasem dotarcia do centrum oraz na dworce główne. Biskupin ma dodatkowy plus w postaci ciągle jeżdzących na uczelnię tramwajów – linie 1,2,4 i 10 mają wspólną trasę od pętli do placu Grunwaldzkiego, co w praktyce oznacza, że nie trzeba sprawdzać rozkładu jazdy (wychodząc z domu zawsze trafisz na któryś nadjeżdżający tramwaj). Warto korzystać ze strony jakdojade.pl wpisując konkretne adresy, dzięki temu można uzyskać wiele informacji o dojeździe. Unikajcie połączeń z przesiadkami, tramwaje i autobusy nierzadko się spóźniają co może stanowić duży problem jeśli chcemy być na zajęciach na czas.

 

Czego nie polecamy na pierwszy rok – odległych miejsc w innej części miasta, takich jak Krzyki, Księże Małe, Muchobór Wielki, Osobowice, Sołtysowice, Strachowice, Zakrzów, dalsze części Psiego Pola i inne. Dojazd jest kłopotliwy, a ceny wcale nie muszą być atrakcyjne. Mogą to być dobre opcje dla studentów innych uczelni, których nie brakuje w mieście.

 

Na fb istnieje kilka grup zrzeszających poszukujących i oferujących mieszkania/pokoje do wynajęcia. Oczywiście znajdziecie też oferty na portalach takich jak gumtree czy olx.

Kontakt z nami


Do
góry