Informacje o przedmiocie


Rok studiów I
Liczba ECTS
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Zajęcia odbywają się na Pomorzanach, w budynku Zakładu Histologii, po prawej stronie, tuż za bramą wjazdową od Al.Powstańców Wielkopolskich. 


Jak wyglądają zajęcia?


Zajęcia podzielone są na 3 główne bloki tematyczne: histologię, cytofizjologię oraz embriologię. Odbywają się w tym samym miejscu w Zakładzie Histologii i Embriologii. Najwięcej czasu poświęconego jest na histologię. Seminaria z cytofizjologii i embriologii prowadzone są pod koniec bloku ćwiczeniowego. Każde zajęcia rozpoczynają się krótką seminarką z histologii, później jest prawie zawsze wejściówka z histologii. Później ogląda się preparaty. Pod koniec odbywa się seminarium z cytofizjologii lub embriologii, przed którym też zdarza się wejściówka (minimum jedna w semestrze). Wejściówki z histologii są z tematu, który dopiero będzie omawiany, a z cytofizjologii i embriologii z jednego tematu wstecz. Trzeba uzyskać średnią co najmniej 3,0, aby być dopuszczonym do egzaminu. Niektórzy asystenci wymagają gładkiego zeszytu (raczej rzadko) i kredek do rysowania preparatów. Polecamy robienie zdjęć, łatwiej się z nich uczyć na zaliczenie praktyczne.

 

Jak sprawdzana jest wiedza?


W ciągu roku odbywają się 4 kolokwia testowe i 4 praktyczne. Kolokwium testowe składa się z pytań wielokrotnego (20), i jednokrotnego (10) wyboru. Zaliczenie praktyczne polega na rozpoznaniu pod mikroskopem 5 preparatów, z czego 3 można oglądać pod dowolnym powiększeniem, a 2 są już ustawione przez asystentów na konkretny szczegół i nie można zmieniać ani powiększenia, ani pola widzenia. W przypadku pierwszych 3 należy napisać co to jest, po czym to rozpoznaliśmy i jakie barwienie zastosowano, a w przypadku 2 ostatnich należy rozpoznać jaka konkretnie struktura jest pokazana, gdzie ona się znajduje (w jakim narządzie/tkance) i jakie to barwienie.

Na koniec roku liczona jest średnia z 6 ocen: średnia z wejściówek w I semstrze + średnia z wejściówek w II semstrze + oceny z 4-rech kolokwiów (I, II, III, IV); [kolokwia praktyczne nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu średnie, gdyż nie są one na ocenę, a jedynie na zaliczeniej]

Studenci, którzy uzyskali średnią 4,21 i wyższą, uzyskują zwolnienie z obu części egzaminu. (zdaża się, że próg jest obniżany, ale nie jest to regułą, wszystko zależy od wyników studentów w danym roku)

Osoby ubiegające się o zwolnienie z egzaminu zobowiązane są do przystąpienia do wszystkich kolokwiów w pierwszym terminie wyznaczonym przez Zakład.

Egzamin, podobnie jak kolokwia składa się z pytań testowych jedno i wielokrotnego wyboru. Trzeba uzyskać na nim powyżej 60%. Dodatkowo odbywa się egzamin praktyczny ze wszystkich preparatów pokazywanych w czasie roku. Każdy ma do rozpoznania 10 losowych “szkiełek”, z czego 5 na dowolnym powiększeniu, a 5 ustawionych przez asystenta. Zasady są takie same jak w przypadku kolokwiów praktycznych. Trzeba rozpoznać 10/10, aby uzyskać zaliczenie.

 

Materiały i książki


Histologia

  • Sawicki W.: Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL – (Lekarski)

  • Zabel M.: Histologia – (Stomatologia) Mimo wszystko polecamy też na kierunku lekarskim!!!

  • Kmieć Z.: Histologia zęba i jamy ustnej * – (Stomatologia)

  • Sobotta/Hammersen:. Histologia.

  • Atlas cytologii i histologii Frithjofa Hammersena. Tłumaczenie i opracowanie Zabel M.

 

Cytofizjologia

  • Kawiak J., Marecka J., Olszewska M., Warchoł J.: Podstawy cytofizjologii.

  • Kawiak J., Zabel M.: Seminaria z cytofizjologii.

Embriologia

  • Bartel H.:. Embriologia. (bardzo przejrzyste i zrozumiałe opisy, wystarczy na kolokwia)

  • Sadler: Embriologia (dla dociekliwych)

Nie zapominajcie o wykładach i seminariach, często właśnie tam zawarte są najważniejsze rzeczy pojawiające się później na kolokwiach


Kontakt z nami


Do
góry