Transport

 

Komunikacja miejska w Poznaniu oferuje naprawdę szeroki wachlarz wyborów co do transportu w mieście. Jeśli podejdzie się do sprawy z głową, można poruszać się po nim w najprawdę niskiej cenie.


 

Poznański rower miejski

 

Cena przejazdu takim rowerem to 1 zł za pierwsze 30 minut, 2 zł od 31 do 60 minut i 4 zł za każdą kolejną godzinę. Jak widać, przy małym spięciu się można nie tylko poruszać się po mieście za darmo, ale i popracować nad sylwetką! :)

 

Jak to działa?

1. Zarejestruj się klikając przycisk "Rejestracja",podaj wymagane dane, zaakceptuj regulamin i wpłać minimum 10 zł opłaty inicjalnej. Po zarejestrowaniu otrzymasz wiadomość SMS oraz wiadomość e-mailową wraz z kodem PIN, który razem z Twoim numerem telefonu są identyfikatorami w systemie.

2. Podejdź do terminala, naciśnij "Wypożycz", podaj numer telefonu komórkowego oraz PIN i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. 

3. Wprowadź rower do elektrozamka. Podwójny sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot. Jeśli na stacji nie ma wolego miejsca, przypnij rower zakmiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasuj cyfry, a następnie podejdź do terminala, naciśnij "Zwrot" i postępuj zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu.


 

Hulajnogi elektryczne Lime

 

Może nie są najtańszym środkiem transportu, ale są dostępne praktycznie z każdego miejsca i dają dużo frajdy. :)
Cena przejazdu e-hulajnogą to 2 zł za rozpoczęcie oraz 50 gr za każdą minutę jazdy. 


 

ZTM

(wszystkie informacje pochodzą ze strony ZTM Poznań)

 

Oznaczenia linii

Linie autobusowe i tramwajowe dzienne kursują od godziny 4.30 do 23.00. W pozostałych godzinach komunikację w mieście zapewniają linie autobusowe nocne oraz tramwaj linii nr 201.

 • Tramwaje:
  Linie tramwajowe dzienne: linie o numerach od 1 do 20
  Linia tramwajowa nocna: linia nr 201
  Linie tramwajowe dodatkowe oraz wahadłowe: linie o numerach od 90 do 99
  ​Linia turystyczna obsługiwana historycznym taborem: linia nr 0
   
 • Autobusy:
  Linie autobusowe dzienne: numery od 125 do 198
  Linie autobusowe nocne: numery od 211 do 227
  Linie autobusowe podmiejskie: 312, 320, 321, 322, 323, 341, 342, 348, 396, 397, 398, 431, 432, 435, 511, 512, 527, 602, 603, 610, 611, 614, 616, 651, 690, 701, 702, 703, 704, 710, 716, 727, 729, 801, 802, 803, 804, 811, 812, 813, 821, 830, 832, 833, 834, 882, 891, 893, 901, 902, 903, 904, 905, 907, 911
  Linia turystyczna obsługiwana historycznym taborem: 100​

 

Rodzaje biletów obowiązujących w transporcie organizowanym przez ZTM

 • długookresowe na sieć lub trasowane -  sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA, o okresie obowiązywania od 14 do 366 dni (okresowe na sieć) oraz od 14 do 90 dni (okresowe trasowane);
 • tPortmonetka na karcie PEKA czyli tzw. bilet przystankowy –  pozwala płacić za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży (korzystając z tej funkcjonalności należy przyłożyć za każdym razem kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu);
 • jednorazowe czasowe – obejmują dwa rodzaje biletów: 10-minutowy i  40-minutowy lub na jeden przejazd. Takie bilety są sprzedawane w formie papierowej lub przez telefon komórkowy;
 • krótkookresowe - obejmują cztery  rodzaje biletów: 24-godzinny, 48-godzinny, 72-godzinny oraz 7-dniowy. Takie bilety są sprzedawane w formie papierowej lub przez telefon komórkowy.

 

Gdzie można kupić/doładować kartę PEKA:

 1.  Punkty Obsługi Klienta ZTM
 2.  Punkty Sprzedaży Biletów - są to placówki handlowe, najczęściej kioski i sklepy, w których można kupić lub przedłużyć bilety okresowe na sieć oraz doładować tPortmonetkę. Okresowy bilet trasowany można przedłużyć w PSB wyłącznie na taką samą trasę i ten sam okres obowiązywania, jak poprzedni bilet trasowany. Punkty sprzedaży biletów są oznakowane naklejką lub flagą "Tu doładujesz kartę PEKA".
 3. Internet - www.peka.poznan.pl
 4. Stacje kolejowe
 5. Biletomaty stacjonarne - umożliwiają doładowywanie tPortmonetki i zakup biletów sieciowych lub przedłużenie ważności biletów trasowanych na karcie PEKA (wyłącznie biletów trasowanych na taką samą trasę i taki sam okres obowiązywania) oraz zakup papierowych biletów jednorazowych. Płatności można dokonywać monetami, banknotami oraz za pomocą kart płatniczych, w tym także zbliżeniowych. Automat umożliwia także sprawdzenie stanu karty PEKA.
 6. Biletomaty mobilne - jednorazowe bilety czasowe można także kupić bilet w biletomatach zamontowanych w autobusach lub tramwajach MPK Poznań lub w jednym z 6 automatów biletowych w autobusach Translubu (przy wejściu do autobusu znajduje się naklejka informująca o możliwości zakupu biletów). Bilet zakupiony w biletomacie trzeba skasować. Można także zakupić bilet do późniejszego wykorzystania. 
 7. Bilety u kierowcy - jednorazowe bilety czasowe można kupić u kierowcy, ale wyłącznie na liniach podmiejskich (bilety w formie paragonu, ważne od momentu wydruku) lub nocnych.

 

PEKA, tPortmonetka - co to jest i jak z nich korzystać?

tPortmonetka - idealna dla osób, które podróżują komunikacją miejską sporadycznie, więc bilet okresowy byłby w ich przypadku nieopłacalny. Polega ona na założeniu karty PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna) - można stworzyć ją osobno lub na legitymacji studenckiej (wtedy legitymacja jest jednocześnie PEKA) i zasileniu konta. Przy każdym wejściu i wyjściu do/z tramwaju czy autobusu "odbija" się kartę w czytniku, który pobiera z niej pieniądze zgodnie z taryfą obowiązującą na daną liczbę przystanków. Tym sposobem nie płacimy za stanie w korku (w przypadku biletów czasowych) lub kilku złotych za przejechanie bardzo krótkiego dystansu.


Wszystkie mapy i schematy lini tramwajowych i autobusowych znajdują się na stronie: https://www.ztm.poznan.pl/pl/komunikacja/mapy-i-schematy-sieci/

W celu prawdzenia połączania między danymi przystankami polecamy stronę: https://jakdojade.pl/poznan/trasa/


 

Parkingi 

 

Dla zmotoryzowanych studentów (i pracowników) mamy darmowy parking, który znajduje się za Collegicum Stomatologicum. Wjazd jest od ulicy Rudolfa Weigla – to ta polanka po prawej stronie ;)
Wystarczy zbliżyć legitymację studencką do czytnika przy szlabanie, a przy wyjeździe szlaban otwiera się sam.
 

Brak opisu.

 

Darmowe miejsca parkingowe są też przed Centrum Biologii Molekularnej, ale jest ich mało i są zwykle zajęte.

Parking na terenie Collegium Anatomicum niestety jest tylko dla pracowników.

Zaparkujecie też na ulicach: Święcickiego i Śniadeckich (czyli w okolicy Collegium Anatomicum i Collegium prof. Chmiela) oraz przed Collegium Chemicum na ul. Grunwaldzkiej, jednak w tych miejscach obowiązuje już płatna strefa parkowania.
 

Kontakt z nami


Do
góry