Wiemy, że przeglądając oferty księgarni internetowych oferujących podręczniki medyczne, można złapać się za głowę - co kupić, z czego najlepiej korzystać?
Przygotowaliśmy więc dla Was spis książek i materiałów, w które warto (ale nie zawsze trzeba) się zaopatrzyć, wraz z krótkimi ich opisami. :)
Obowiązkowe podręczniki znajdziecie w zakładce Checklist.
Stworzyliśmy również dla Was plik z opiniami o poszczególnych książkach studentów pierwszego roku naszej uczelni. Mamy nadzieję, że dzięki niemu dowiecie się o plusach i minusach poszczególnych podręczników i wybierzecie te, które będą Wam najbardziej odpowiadać! Również, dzięki uprzejmości krakowskiego Peer Supportu, możemy udostępnić Wam plik z przydatnymi medyczymi aplikacjami na telefon.
Oba dokumenty znajdziecie na dole strony.
Anatomia
Obowiązującym podręcznikiem w poprzednich latach była „Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów i lekarzy” W. Woźniaka. Jest on bardzo skondensowany, praktycznie każde zdanie jest istotne - ma to duże znaczenie, kiedy trzeba znaleźć interesującą informację, ale na dłuższą metę może być nieco męczące do nauki. Dodatkowo podręcznikiem polecanym przez prowadzących jest "Anatomia człowieka" A. Bochenka złożona z 5 tomów. Znajduje się w niej o wiele więcej materiału, ale napisane jest tam wszystko bardzo zrozumiale. Oczywiście nie musicie od razu kupować wszystkich tomów, a zamiast tego mozecie wypożyczyć je z biblioteki i zobaczyć, jak Wam się z nich uczy. Gdy coś jest niejasne, warto otworzyć Anatomię Gray’a. To podręcznik napisany w stylu amerykańskim, ma dużo rycin, schematów. Bardzo pomocny, dobre dopełnienie do Woźniaka. Wielu studentów korzysta również z "Memorix Anatomia". Jest on szczególnie przydatny do powtórek i szybkiego znalezienia jakiś informacji. Dodatkową zaletą jest to, że trminologia polska jest tam wypisana wspólnie z angielską i łacińską.
Nie obejdzie się bez atlasu! Jedni mają trzytomowy atlas Sobotty, inni Nettera. Niewątpliwym plusem tego drugiego jest cena oraz to, że wszystko jest w jednym tomie. W Sobottcie natomiast schematów jest dużo więcej, a pod nimi obszerne opisy, dzięki którym atlas może służyć za skrypt, gdy na czytanie podręcznika nie ma czasu.
Fizjologia
Podręcznikiem figurującym w przewodniku dydaktycznym jako literatura obowiązkowa jest Fizjologia człowieka. Zintegrowane podejście Dee Unglaub Silverthorn. Warto jest się również zaopatrzyć w skrypt prof. Sosnowskiego i prof. Krauss (dostępny na Niecałej), dzięki któremu łatwiej jest zrozumieć dane zagadnienia. Niektórzy korzystają jeszcze z Ganonga lub z „Fizjologii człowieka” Konturka. Pomocna może być „Fizjologia człowieka w zarysie” Traczyka – podręcznik bardziej szczegółowy niż skrypt, dużo mniej szczegółowy niż Konturek.
I oczywiście ważne są prezentacje umieszczone na stronie katedry oraz materiały e-learningowe. Warto również korzystać z materiałów udostępnionych przez starszych kolegów.
Histologia
Niezbędnikiem jest absolutnie „Histologia” M. Zabla, jest to przewodnik wiodący na uczelni. Można go nabyć w ksero, ale koniecznie kolorowym! Warto też zwrócić uwagę na sprzedawaną wersję, najlepiej jest wyposażyć się w najnowsze wydanie.
Oprócz podręcznika Zabla, warto jest zakupić „Kompendium Histologii” T. Cichockiego. Jest to książka czarno-biała, przydaje się do nauki do kolokwiów, niektórzy asystenci wymagają jej także na wejściówkach. Zazwyczaj omawia dany temat bardzien szczegółowo niż Zabel, czasami istnieją rozbieżności pomiędzy tymi dwoma książkami.
Niektórzy polecają korzystanie z atlasu histologicznego Sobotty, jest on szczególnie przydatny przed egzaminem praktycznym. Nie jest on pozycją konieczną, czasami tylko ułatwia naukę.
Na histologię należy także nabyć zeszyt gładki, co najmniej 60-kartkowy oraz zestaw kredek do rysowania preparatów. W księgarniach (lub ksero niecała!) dostępny jest też „gotowy” zeszyt do histologii, w którym są już schematy rysunków i uwagi, na co zwrócić uwagę przy rysowaniu. Nie jest on wymagany.
Przed egzaminem praktycznym zdecydowanie warto korzystać z "histo channel" naszej uczelni. Wielu osobom to bardzo pomogło.
(link: https://www.youtube.com/channel/UCTzePU7PgPLQ1pByXzhtZnQ)
Biochemia
Jedynym potrzebnym podręcznikiem do biochemii jest "Biochemia Harpera". Prowadzący w dużej mierze opierają się na tej książce i w ich prezentacjach bardzo często spotyka się cykle i szlaki biochemiczne rozpisane w taki sam sposób jak tam. Mimo że obszerność tej książki może na pierwszy rzut oka przerażać, treści są tam przedstawione w sposób jasny, zwięzły i rzeczowy z najważniejszymi aspektami wytłuszczonymi. Rozdziały są również przejrzyście podzielone na podrozdziały, na początku jest zawsze zawarte krótkie wprowadzanie do tematu, a na końcu podsumowanie, zwracające uwagę na to, co trzeba zapamiętać. Oczywiście, nie jest potrzebna lektura całego podręcznika, tylko wybranych rozdziałów zgodnie z wytycznymi w sylabusie. Naukę najlepiej zacząć właśnie od przeczytania książki, gdyż logicznie i stopniowo wprowadza w kolejne etapy reakcji biochemicznych, a prezentacje, w których dużo jest skrótów myślowych i rzuconych tylko najistotniejszych haseł szerzej omówionych na zajęciach, zostawić sobie na powtórki. Nie sugerujcie się datą wydania – w starszych edycjach jest może i uboższa i tylko czarno-biała szata graficzna, ale są tam także wszystkie potrzebne informacje, a czasem nawet niektóre rzeczy są ujęte lepiej niż w najnowszym wydaniu
Innym polecanym przez prowadzących podręcznikiem jest "Biochemia" Lippincotta, więc przed zakupem podręcznika, warto przejrzeć sobie te podeczniki np. w bibliotece i zobaczyć, który nam lepiej pasuje, choć bez problemu można zdać biochemię bazując na nauce z prezentacji udostępnainych przez prowadzących i własnych notatek z zajęć.
Chemia medyczna
Naukę chemii do egzaminu najlepiej zacząć od skryptu "Wybrane zagadnienia z chemii medycznej. Podstawy teoretyczne" pod reakcją prof. Marii Iskry. Nie trzeba czytać całej książki – tylko jej poszczególne rozdziały według przewodnika (są one również zamieszczone na stronie Zakładu Chemii Ogólnej). Tam najlepiej opracowane są treści, które wymagane są później na kolokwium i egzaminie. Żeby przygotować się na zajęcia laboratoryjne warto sięgnąć po "Wybrane zagadnienia z chemii medycznej. Doświadczenia" również pod redakcją prof. Marii Iskry.
Biofizyka
Podstawowym podręcznikiem są „Wybrane ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki” P. Piskunowicza i M. Tuliszki, potocznie zwane "niebieską książeczką". Dla bardziej ambitnych polecamy wybrane rozdziały z podręcznika F. Jaroszyka - „Biofizyka – podręcznik dla studentów”. Na seminariach z pewnością bardzo przydatne będą wybrane rozdziały z F. Jaroszyka - "Biofizyka medyczna (skrypt dla studentów medycyny i stomatologii". Niektórzy studenci chwalą sobie opracowane przez starszych kolegów wykłady lub skrypt "How to biofizyka" by Gofer.
Język angielski
Jedynym podręcznikiem, którego potrzebujesz do angielskiego jest "English for medical sciences" autorstwa Anny Lipańskiej oraz Zuzanny Szczepankiewicz. Zawiera on kolorowe obrazki, dlatego warto kupić wersję podręcznikową, a nie ksero. Niektórzy prowadzący wymagają, żeby to nie była wersja kserowana.
Podręcznik można zakupić na początku roku grupowo lub od starszych kolegów.
Pierwsza Pomoc
Podstawowym podręcznikiem jest ‘Postępowanie w wybranych stanach zagrożenia życia i zdrowia’ Grześkowiak M, Żaba Z, UMP, 2017. Nie zapomnijcie też o materiałach z e-learningu.
Biologia molekularna
Spokojnie wystarczają prezentacje, które przesyłają prowadzący.