Na pytanie "Jak się uczyć?" nie jeden student chciał znać odpowiedź. Studia medyczne są uważane za trudne i trochę takie są, więc na pewno w codziennym życiu przydadzą Wam się metody efektywnej nauki, które naprawdę ułatwiają życie.

Muszę przyznać, że opisanie poniżej metod efektywnej nauki nie wniesie do Waszego życia tyle co podesłanie Wam filmów, które mnie zainspirowały do zmienienia swojej higieny pracy. 


 

Najbardziej znanym ekspertem w dziedzinie produktywności jest ALI ABDAAL. Młody lekarz, absolwent Cambridge wprowadził do świata YouTuba nurt efektywnej nauki. Koniecznie obejrzyjcie jego filmy o Active Recall i Spaced Repetition, które są dwoma najistotniejszymi sposobami na to, żeby wiedza łatwiej wchodziła Wam do głowy, a przy okazji z niej nie wylatywała. Po obejrzeniu tych dwóch filmów bardzo polecam zajrzeć do playlisty How to Study for Exams i Evidence-Based Study Tips. Ali prowadzi swój kanał po angielsku, ale mówi bardzo zrozumiałym językiem, więc bariera językowa nie powinna stanowić problemu. 


 

Na polskim YouTubie również znajdziecie cudownych ludzi, którzy inspirując się Alim Abdaalem wdrożyli metody efektywnej nauki do swojej rutyny i podzielili się tym w social mediach. 

BRODATA MEDYCYNA to kanał, na który pewnie natkniecie się nie raz ucząc się do kolokwium czy egzaminu. Wśród swoich filmów nagrał również film o tym jak uczyć się skutecznie, który bardzo Wam polecam.

Jeśli wolicie słuchać podcastów to na pewno zainteresuje Was EVIDENCE-BASED STUDYING. Opowiada o tym jak się nie uczyć, oraz jak według badań naukowych powinna wyglądać nasza nauka. Niektóre odcinki podcastowe stawił również na YT, więc wrzucam Wam link.


 

Jeśli jesteście bardzo chłonni wiedzy polecam Wam obejrzeć zapisane webinary i warsztaty z efektywnej nauki. Są to długie filmy, ale uważam, że warto do nich zajrzeć. Moim faworytem jest nagranie z warsztatów prowadzonych przez IFMSA-Poland Oddział Lublin. 

Opowiadając o webinarach nie mogę nie wspomnieć o Weekendzie z efektywną nauką, który został zorganizowany w naszym Oddziale Poznań. Podczas niego 5 speców w dziecinie uczenia się opowiadali o tym, na co najlepiej skupić swoją uwagę podczas przyswajania wiedzy. Nagrania z piątku, soboty i niedzieli są umieszczone na YT.

Polecam również webinar Krystiana z Brodatej Medycyny pod tytułem Study Smart Not Hard.


 

To są moi faworyci jeśli chodzi o wytłumaczenie na czym polega efektywna nauka. Przepraszam jeśli ktoś liczył na to, że rozpiszę się skupiając tylko na opisaniu metod, ale sądzę, że oni wytłumaczą Wam to o wiele lepiej.


 

Jeśli chodzi o przydatne do nauki aplikacje to opisaliśmy się w zakładce Wspieracze nauki, czyli strony i aplikacje

Kontakt z nami


Do
góry