Studia, niestety, wiążą się ze sporymi opłatami. Jednak abyście nie zbankrutowali, przygotowaliśmy dla Was kilka porad na to, jak zaoszczędzić trochę grosza. :)

 

  Jak zaoszczędzić na...
 

 • fartuchach i innych akcesoriach
  Kupno nowego fartucha wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu, a nawet ponad stu złotych. Można jednak zaopatrzyć się w fartuch używany - znajdziecie je w internecie lub w hurtowniach z używaną odzieżą roboczą (np tej: http://odziez-robocza.firmy.net/). Zdarza się również, że studenci starszych lat sprzedają swoje fartuchy.
  Podobnie jest w przypadku pęset i skalpela na anatomię oraz stetoskopu (na pierwszym roku przydawał się bardzo rzadko, bo na jednych zajęciach, chociaż większość studentów była już w jego posiadaniu) - cena wynosi ok. 40 zł wraz z metalowym pojemnikiem w przypadku narzędzi oraz ponad 100 zł za stetoskop (od kilkudziesięciu do kilkuset, zwykle studenci kupują takie za ok. 100-150 zł).
  Aby nie przepłacić, warto śledzić oferty na facebookowych grupach "I rok WL I Sprzedam/Kupię/Zamienię" oraz "WL UMP Kupię/Sprzedam/Zamienię".
   

 • książkach
  Nowe książki potrafią kosztować prawdziwą fortunę i to one są największym wydatkiem, jaki musimy ponieść jeszcze przed studiami, no chyba, że zgrabnie rozegramy nasze poszukiwania! :)
  Pierwszą, najbardziej ekonomiczną, bo bezpłatną opcją jest wypożyczenie książek z uczelnianej biblioteki. Warto mieć jednak na uwadze, że jeśli chcemy zdobyć cały komplet (a są szczęściarze, którym się udało), to pierwszego dnia po uzyskaniu legitymacji studenckiej musimy wstać bardzo wcześnie rano i wybrać się na polowanie. Śpiochy zastaną puste półki! :)
  Jeśli jednak nie uda Wam się dorwać książek w bibliotece albo wolicie mieć swoje na własność, możecie również skorzystać z giełdy książek używanych na facebooku - linki do grup znajdują się powyżej.
   

 • mieszkaniu
  Nikogo raczej nie zaskoczy fakt, że uczelniane akademiki są jedną z najtańszych opcji zamieszkania na studiach. Koszt mieszkania w pokoju dwuosobowym na pierwszym roku waha się pomiędzy 420 a 620 zł, jednoosobowym między 550 a 880 zł. W ceny te wliczone są media oraz internet. Więcej informacji o akademikach znajdziecie w zakładce "Gdzie mieszkać?".
  Koszt wynajęcia pokoju jednoosobowego w mieszkaniu waha się zwykle pomiędzy 600 a 900 zł plus media, w zależności od lokalizacji, stanu mieszkania, liczby lokatorów. Za miejsce w pokoju dwuosobowym zwykle zapłacimy od 450 do 600 zł plus media. Jednak o kupnie mieszkania, wynajmie kawalerek czy mieszkaniu w prywatnym akademiku przeczytacie w zakładce "Gdzie mieszkać?", ponieważ nie są to szczególnie ekonomiczne opcje. :)
  Pamiętaj, że im szybiej zabierzesz się za szukanie miejsca zamieszkania, tym większe szanse, że znajdziesz coś ładnego, w dobrej lokalizacji i, przede wszystkim, w niskiej cenie!
   

 • komunikacji miejskiej
  Jest oczywiste, że najtańsze są własne nogi. :) Jeśli jednak odległość nie pozwala Wam na spacery na zajęcia, a własny rower został w domu, to warto rzucić okiem na możliwości, jakie oferuje komunikacja miejska.
    - rowery miejskie - cena przejazdu takim rowerem to 1 zł za pierwsze 30 minut, 2 zł od 31 do 60 minut i 4 zł za każdą kolejną godzinę. Jak widać, przy małym spięciu się można nie tylko poruszać się po mieście za darmo, ale i popracować nad sylwetką! :) 
   - bilet okresowy - dobry dla osób, które mieszkają daleko od uczelni, więc codzienny dojazd mają wpisany w plan dnia
   - tPortmonetka - idealna dla osób, które podróżują komunikacją miejską sporadycznie, więc bilet okresowy byłby w ich przypadku nieopłacalny. Polega ona na założeniu karty PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna) - można stworzyć ją osobno lub na legitymacji studenckiej (wtedy legitymacja jest jednocześnie PEKA) i zasileniu konta. Przy każdym wejściu i wyjściu do/z tramwaju czy autobusu "odbija" się kartę w czytniku, który pobiera z niej pieniądze zgodnie z taryfą obowiązującą na daną liczbę przystanków. Tym sposobem nie płacimy za stanie w korku (w przypadku biletów czasowych) lub kilku złotych za przejechanie bardzo krótkiego dystansu.

 

Więcej informacji o komunikacji publicznej (w tym informacje, gdzie i jak kupić bilet okresowy lub założyć PEKA) znajdziecie w zakładce "Jak poruszać się po Poznaniu?".

Kontakt z nami


Do
góry