Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Collegium Anatomicum, ul. Święcickiego 6 sale prosektoryjne KiZ Anatomii Prawidłowej                                             

Po wejściu do budynku należy iść schodami do góry na 1 piętro i na prawo.

W dotarciu na zajęcia pomoże Ci filmik naszego autorstwa. 

https://www.facebook.com/peersupportpoznan/videos/203159971863109


Każdorazowo przed wejściem na sale prosektoryjne musicie założyć fartuchy, bez których nie zostaniecie wpuszczeni na zajęcia. (Kurtki zostawiajcie w szafkach na parterze.)


Jak wyglądają zajęcia?


Liczba godzin: 160                                                                                                                                                                    

Wykłady odbywały się zdalnie poprzez platformę Teams.

Ćwiczenia i seminaria

Zajęcia w prosektorium trwają 3 godziny lekcyjne. 45 minut to seminarium przygotowane przez studentów w formie prezentacji. Każdy przygotowuje 2 seminaria w roku – za każde można zdobyć maksymalnie 10 punktów. Żeby zaliczyć przedmiot musicie zdobyć co najmniej 12 punktów za seminaria.

1,5 godziny to ćwiczenia praktyczne. Ich przebieg zależy od prowadzącego, niektórzy odpytują albo rozmawiają ze studentami, inni pracują przy zwłokach z Wami lub pozwalają na samodzielną pracę. Dobrym pomysłem jest współpraca z resztą grupy i wspólne analizowanie, co widać na danym preparacie posiłkując się atlasem. Pomocne są też różne plastikowe modele dostępne w salach.

Warto na ćwiczenia być przygotowanym – aktywność może być nagradzana dodatkowymi punktami. Nieprzygotowani wyniesiecie z zajęć dużo mniej. Anatomia to trudny przedmiot, warto uczyć się na bieżąco, pytać i oglądać ile się da!

W związku z sytuacją pandemiczną przez jakiś czas seminaria odbywały się zdalnie poprzez platformę Teams. Podczas jednego spotkania odbywały się 3 seminaria – przygotowane przez studentów i oceniane na punkty. Także ćwiczenia przez jakiś czas odbywały się zdalnie.

 


Jak sprawdzana jest wiedza?


Po każdym z 5 „bloków” zajęć odbywa się kolokwium ustne. Punktacja zależy od rozpiętości materiału. Pierwszym kolokwium, które Was czeka jest zaliczenie z grzbietu (maksymalnie 8 punktów), nastepnie: głowa,szyja,narządy zmysłów, ośrodkowy układ nerwowy (15 punktów), klatka piersiowa (10 punktów), jama brzuszna i miednica (15 punktów), kończyny (12 punktów).

Przebieg kolokwium zależy od pytającego. Na pewno czeka Was rozpoznawanie struktur na zwłokach lub modelach oraz pytania teoretyczne.

Kolokwia z kończyn i jamy brzusznej i miednicy były w formie pisemnej i odbyły się w formie szpilek i pytań teoretycznych.

Żeby zostać dopuszczonym do egzaminiu musicie za kolokwia otrzymać co najmniej 38 punktów.

Punktacja za seminaria i ćwiczenia nie sumują się, by być dopuszczonym do egzaminu trzeba zebrać 12 pkt za seminaria i 38 pkt z kolokwiów.

Egzamin teoretyczny składa się z 200 pytań i trwa 90 minut. Na ocenę końcową z anatomii składają się punkty z zajęć (seminaria, ćwiczenia, aktywność) oraz punkty z egzaminu.

 


Materiały i książki


Na zajęcia wielu prowadzących wymaga przyniesienia ATLASU i PODRĘCZNIKA!

Przydatne podręczniki i atlasy:

  • "Anatomia Człowieka" W. Woźniak 
  • "Anatomia człowieka" O. Narkiewicz
  • Gray „Anatomia. Podręcznik dla studentów”
  • „F. H. Netter. Atlas anatomii człowieka”
  • „Atlas anatomii człowieka. Sobotta”
  • „Prometeusz. Atlas anatomii człowieka.”
  • "Memorix anatomia"

Porady


Uczcie się systematycznie i słuchajcie asystentów. Nie spóźniajcie się na zajęcia, ponieważ sale prosektoryjne są zamykane z godziną rozpoczęcia zajęć i nie zostaniecie wpuszczeni. 

Nie bójcie się anatomii!


Kontakt z nami


Do
góry