Informacje o przedmiocie


Rok studiów 2016/2017
Liczba ECTS 9
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Zakład Cytofizjologii, Histologii i Embriologii, Katedra Morfologii i Embriologii
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 90-136 Łódź, ul. Narutowicza 60 - Collegium Anatomicum

Na III piętrze – drzwi są podpisane.


Jak wyglądają zajęcia?


Histologia jest przedmiotem trwającym cały rok. Czas zajęć to 2 h 15 minut, składają się one z ok. godzinnych prelekcji (jedna na zajęcia), które prowadzone są przez różnych prowadzących. Po prelekcji  jest krótka przerwa, a następnie odbywa się część praktyczna z mikroskopami. Na zajęcia, których jest 10 w semestrze (raz w tygodniu), potrzebny jest fartuch, kredki ( koniecznie trzeba mieć różową i fioletową, najlepiej w paru odcieniach– nie wszystkie zestawy je zawierają) i zeszyt (niektórzy asystenci życzą sobie duży A4 w kratkę, niektórzy nie życzą sobie wcale). Można mieć jedną nieobecność nieusprawiedliwioną w semestrze, resztę trzeba odrobić. Nie wolno się spóźniać. Podczas zajęć praktycznych (tych po prelekcji) z reguły wykonuje się rysunki preparatów spod mikroskopu. Histologia jest trudnym przedmiotem, wielu osobom sprawia dużo większe problemy niż anatomia. Systematyczność obowiązkowo.


Jak sprawdzana jest wiedza?


  • Kolokwium testowe

Raz na 2-3 tygodnie jest kolokwium – na liście ćwiczeń na początku roku są podane dokładne terminy. Taką listę ćwiczeń, czy regulamin dostaniecie na pierwszych zajęciach, będziecie tam zbierać podpisy po każdych zajęciach (ważne żeby ją zawsze ze sobą nosić). Rocznik 2016/17 miał kolokwia testowe- 10 pytań, czas pisania od 10 minut do 15 minut. Nie są na zaliczenie, ale zbiera się z nich punkty dodatkowe. Punkty są przyznawane od -3 do +3, w zależności od uzyskanego wyniku. Są one następnie sumowane na koniec roku i doliczane do egzaminu (tylko do pierwszego terminu). Pytania testowe są bardzo szczegółowe, często wymagają dokłądnej znajomości treści prelekcji oraz podręcznika prof. Sawickiego.

  • Kolokwium opisowe

Raz na semestr jest duże kolokwium z całego półrocza. Ma dwie części- praktyczną i teoretyczną. Teoria to 5 pytań po trzy podpunkty, w praktyce jest to jednak 15 pytań- podpunkty najczęściej nie wiążą się ze sobą. Praktyczny to 3 preparaty do rozpoznania i opisania. Za prawidłowe rozpoznanie jest 1pkt, za opis 2pkt. Koła opisowe sprawdza asystent, z którym ma się zajęcia. Kolokwium po semestrze zimowym trzeba zaliczyć na min. 3, ocena z niego jest oceną na semestr. Jeżeli się go nie zaliczy obowiązują 2 poprawki. Kolokwium po semestrze letnim nie trzeba zaliczyć.

  • Wejściówka z embriologii

Pod koniec drugiego semestru odbywa się wejściówka  z embriologii, na którą obowiązuje prawie cały materiał z Bartla/Sadlera (powinniście dostać rozpiskę z materiałem od Zakładu). Wejściówka ma formę testu złożonego z 20 zamkniętych pytań, do zdobycia jest od -4 do +4 punktów.

  • Egzamin:

Składa się z dwóch części praktycznej i teoretycznej.

Pierwszy termin: część praktyczna jest podobna do kolokwium, tylko jest pięć preparatów zamiast trzech. Trzeba ją zdać, aby przystąpić do części teoretycznej. Jeśli dobrze wam pójdzie, jest szansa na dodatkowe pkt doliczane do puli, którą zbiera się przez cały rok. (nawet do +4 pkt)

Teoria: 50-75 pytań jedno- i wielokrotnego wyboru (wielokrotnego to przeważnie ostatnie 10 – 15 pytań). Próg jest ustalany wg krzywej Gaussa (rozkład normalny), która jest wyliczana przed doliczeniem punktów dodatowych zbieranych przez cały rok. W skrócie – im lepiej rok napisze – tym wyższy próg. Np. w roku 2014/2015 próg wyniósł ok. 50%. Jeśli ktoś przed doliczeniem punktów miał np. 48%, a miał tyle pkt dodatkowych, że po ich dodaniu przekroczył 50% - zdał. Jeśli było odwrotnie (ktoś napisał na 40%, ale miał punkty ujemne) nie zdawał. Ten egzamin nie odbywa się na komputerach, cały rok pisze to samo o tej samej godzinie.

II i III termin: 30 pytań opisowych tak jak na kolokwiach semestralnych. Próg ustala Katedra. Nie ma już tutaj doliczania pkt dodatkowych. W przypadku III terminu istnieje możliwość dopytki przez kierownika Zakładu w przypadku uzyskania granicznej ilości punktów.


Materiały i książki


Każdy przedmiot ma kartę przedmiotu- tam opisuje go dana katedra i wstawia literaturę obowiązkową. Po przeczytaniu ilości książek obowiązkowych - kołatanie serca gwarantowane. Najlepiej wybrać sobie jedną i być jej wiernym. W katedrze histologii, książką polecaną jest Sawicki. Żadna książka nie zawiera wszystkiego, ale jak nauczycie się jednej w miarę dobrze, to lepiej niż kilka byle jak. Najczęściej wybierane przez studentów to Zabel, Sawicki i Cichocki. Do embriologii są osobne książki: Bartel (obowiązująca) i Sadler. Dobrze gdybyście zawsze przed zajęciami przeczytali rozdział książki, który dotyczy danego tematu. Ważne jest także, aby robić notatki z prelekcji, większość pytań testowych jest związana z tematyką poruszaną właśnie na nich. Treści wykładów katedra nie udostępnia. Ważne jest, by chodzić na  wykłady, profesor wymaga bowiem poruszanych na nich zagadnień na egzaminie.


Porady


Uczyć się systematycznie i zbierać punkty dodatkowe, które naprawdę bardzo przydają się na pierwszym terminie egzaminu. Starać się nie robić sobie zaległości, gdyż później trudno jest je nadrobić. Notować to, na co zwraca uwagę na wykładach profesor Zieliński i w miarę możliwości doczytywać o tym samodzielnie w domu.


Kontakt z nami


Do
góry