Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 13.00
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Wszystkie zajęcia, zarówno wykłady, ćwiczenia jak i seminaria odbywają się w Katedrze Anatomii na ul. Mikołaja Kopernika 12. Niektóre wykłady będą dostępne na platformie Pegaz, co umożliwi oglądanie wykładu, np. w domu.


Jak wyglądają zajęcia?


Zajęcia odbywają się w trzech formach: wykład, seminaria i ćwiczenia.

Wykłady w postaci klasycznej / online na platformie Pegaz.

Seminaria odbywają się nieregularnie – konieczność sprawdzenia dat w harmonogramie. Prowadzą je różni asystenci. Sama forma seminarium też jest różna – zależnie od prowadzącego. Obecność jest obowiązkowa.

- Najważniejsze jednak są ćwiczenia. Do spełnienia ich założenia wymagany jest Wasz AKTYWNY udział w tych zajęciach. Wielu asystenów pyta w trakcie (przynajmniej na początku roku), więc wymagane jest wcześniejsze opanowanie tematu od strony teoretycznej. Ilość czasu spędzonego z preparatem będzie procentowała na kolokwiach i egzaminie – szczególnie podczas części praktycznej. Wiele struktur jest do siebie bardzo podobnych, dlatego należy jak najlepiej się zapoznać z preparatem, jeżeli zależy nam na dobrym wyniku (część praktyczna dla większości jest łatwiejsza i jest dobrą okazją do nadrobienia punktów z części teoretycznej).

Rozwiewając wszelkie wątpliwości, informujemy, że zajęcia odbywają się na prawdziwych ciałach, a nie na fantomach/manekinach/modelach. Są to specjalnie przygotowane ciała donatorów, którzy postanowili oddać się po śmierci na cele naukowe. Dlatego też, należy obchodzić się z nimi z szacunkiem i starać się zbytnio ich nie zniszczyć. Im lepiej zachowane preparaty, tym łatwiej rozpoznać struktury w czasie kolokwium :) Ci bardziej wrażliwi nie mają powodów do obaw – w czasie pierwszych zajęć nie zobaczycie zwłok na sali, ponieważ naukę anatomii zaczyna się od układu kostnego. W czasie roku akademickiego zostaną przeprowadzone kolokwia, podzielone tematycznie.

 

Materiał przedmiotu z zakresu anatomii jest podzielony na cztery części (z każdej jest kolokwium), realizowane w podanej niżej kolejności: (szczegóły na stronie Katedry Anatomii katedra-anatomii.cm-uj.krakow.pl): 

1. Anatomia ogólna i osteologia; Czaszka.

2. Ośrodkowy układ nerwowy; Szyja, głowa i narządy zmysłów

3. Klatka piersiowa; Kończyna górna

4. Brzuch i miednica; Kończyna dolna

Na każdym kolokwium mogą również pojawić się zagadnienia embriologiczne dotyczące danego działu. 

W ciągu całego kursu odbywają się wykłady, dotyczące zwykle rozwoju zarodkowego człowieka (czyli embriologii) i seminaria, skupione na badanich obrazowych dotyczących danego działu lub bardziej teoretycznych zagadnieniach anatomicznych. 


Jak sprawdzana jest wiedza?


W ciągu roku trzeba się zmierzyć z czterema kolokwiami. 

--> Każde z kolokwiów podzielone jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną

1. Część TEORETYCZNA to test z 50 pytaniami zamkniętymi, podzielony na część jednokrotnego wyboru i tzw. „część ze śmiesznymi pytaniami”. Niech nie zmyli Was nazwa! Podczas ich rozwiązywania będzie Wam często bliżej do łez niż do śmiechu, ale z czasem dojdziecie do wprawy – spokojnie! W zadaniu podane są cztery stwierdzenia 1-4. Odpowiedzi natomiast wyglądają tak: 

  1. zdania 1 i 3 są prawdziwe,
  2. zdania 2 i 4 są prawdziwe, 
  3. zdania 1,2,3 są prawdziwe,
  4. wszystkie są prawdziwe,
  5. brak prawidłowych STWIERDZEŃ (a nie odpowiedzi A, B, C, D)

 

2. Cześć PRAKTYCZNA to tzw. „szpilki”. Każdy ze studentów musi rozpoznań i poprawnie nazwać 15 szczegółów anatomicznych. Preparaty rozłożone są po 3 w 5 salach, a na każdą z sal macie po 1,5 min (co daje średnio 30s na preparat czyli szpilkę" - ale jeśli będziecie coś wiedzieć od razu, zostanie wam odpowiednio więcej czasu na pozostałe). Należy podać dwie nazwy: polską i angielską lub łacińską. Początkowo nazwy struktur mogą wydać się wam zbyt długie, by w ogóle zapisać je w tak krótkim czasie, ale zapewniamy, że to tylko pierwsze wrażenie i czasu jest naprawdę wystarczająco :) 

Za każdą dobrze podaną nazwę otrzymacie 2 pkt (1 pkt za nazwę polską i 1 pkt za nazwę angielską/łacińską), co w sumie daje 30 z części praktycznej i 50 z teoretycznej. 

Zarówno część praktyczna jak i teoretyczna wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na czas, gdyż bynajmniej nie ma go w nadmiarze.

 

 

Podczas kolokwiów zbieracie punkty - należy uzbierać 50% z sumy kolokwiów, by uzyskać zaliczenie (czyli móc podejść do egzaminu w pierwszym terminie). Dla osób, które nie osiągną tego wyniku, przewidziane jest kolokwium dopuszczeniowe odbywające się ok. 1 tydzień przed egzaminem - warunkiem zaliczenia go jest uzyskanie co najmniej 50% punktów. 

 

Oczywiście dobre wyniki będą nagradzane w postaci dodatkowych punktach; możliwe jest także uzyskanie zwolnienia z części praktycznej, a nawet - przy bardzo wysokich wynikach - z części teoretycznej.  Warto o tym pamiętać :) Więcej informacji znajdziecie na stronie katedry i na pierwszych zajęciach.

Egzamin (składa się z części praktycznej - 20 szpilek  i z części teoretycznej - 100 pytań zamkniętych) zazwyczaj odbywa się na początku maja. Aby zdać należy uzyskać 50% z praktyki i 60% z teorii. 

We wrześniu odbywa się drugi termin kolokwium dopuszczeniowego (dla osób, które nie zdały go w pierwszym terminie) oraz drugi termin egzaminu. 


Materiały i książki


Podstawowe źródło wiedzy stanowią:

1) tzw. "skawiny" lub "skrypty", czyli 8 tomów "Anatomii prawidłowej człowieka" pod red. Jerzego A. Walochy wyd. UJ

2) atlas anatomii człowieka, np. Sobotta, Prometeusz, Sinielnikov czy Netter. Dodatkowe, a przy okazji bardzo przydatnym źródłem są materiały od starszych studentów, np. wuzetki.pl i fotograficzny atlas anatomii, np. McMinn lub Yokochi.

 

Niektórzy studenci chwalą sobie także atlasy do kolorowania, które pomagają utrwalić zdobytą wiedzę (dobry pomysł, ale większość niestety nie zdąża tego robić).


Porady


Katedra Anatomii jest jedną z tych przyjemniejszych i bardziej pro-studenckich. Asystenci z chęcią odpowiadają na pytania studentów, nawet poza czasem trwania zajęć. Przed egzaminem prosektorium jest otwarte dla wszystkich studentów do powtórek we własnym zakresie. W wyznaczonych godzinach asystenci mają wtedy dyżury, podczas których są gotowi do pomocy. Waszym podstawowym źródłem wiedzy będą uczelniane skrypty pod redakcją prof. Walochy, tzw. „Skawiny”.

Aby dobrze wypaść na pierwszych szpilkach, przećwicz pisanie nazw struktur na czas np. nazywając te zaznaczone w atlasie fotograficznym. Warto również poprosić asystenta, by po zrealizowaniu części materiału na ćwiczeniach przeprowadził próbne szpilki w waszej sali - pozwoli to oswoić się z formą kolokwium i sprawdzić swoją wiedzę przed "ostatecznym starciem" :)

Na początku może być bardzo ciężko! Nauka może kończyć się rzucaniem książkami, przekleństwami i poczuciem bezradności. Ale trening czyni mistrza, więc na pewno dacie sobie radę, jak reszta studentów i lekarzy, którzy przeszli ten etap!

 

Samodyscyplina, niezrażanie się i wytrwałość pozwolą Wam na zdanie anatomii i to nie tylko na 3.0 :)


Kontakt z nami


Do
góry