Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 1
Sposób zaliczenia Zaliczenie na ocenę

Gdzie?


Przed rozpoczęciem zajęć rozesłany będzie harmonogram dla każdej grupy wraz z miejscem, w którym odbywają się seminaria.


Jak wyglądają zajęcia?


W zależności od prowadzącego sposób prowadzenia zajęć może się różnić, jednak główny element stanowi dyskusja na wybrane zagadnienia etyczne.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Asystenci proszą, aby na zajęcia przychodzić przygotowanym, wiedza jednak nie jest weryfikowana, aczkolwiek jej brak czasem uniemożliwia udział w dyskusji. Przedmiot kończy się zaliczeniem na ocenę, które może się różnić w zależności od prowadzącego. Zazwyczaj jest to test w którym występują pytania:

-zamknięte - odnośnie zagadnień omawianych wcześniej

-otwarte - przestawiające praktyczne sytuacje, w których może znaleźć się lekarz, punktowany jest sposób rozumowania, a nie konkretny wzorzec postępowania


Materiały i książki


1. Kazimierz Szewczyk, Bioetyka, t. 1-2, PWN, Warszawa, 2009.

2. Jan Hartman, Bioetyka dla lekarzy, Warszawa 2009, 2011.

3. Zbigniew Szawarski, Mądrość i sztuka leczenia, Wydawnictwo Słowo/Obraz terytoria, Gdańsk, 2005

4. Raanan Gillon, Etyka lekarska. Problemy filozoficzne, PZWL, Warszawa, 1997.

5. Tom L. Beauchamp, James F. Childress, Zasady etyki medycznej, Książka i Wiedza, Warszawa, 1996

6. Bernard Gert, Charles M. Cluver, K. Danner Clouser, Bioetyka. Ujęcie systematyczne, Gdańsk 2009

 

W praktyce w zupełności wystarczą materiały, które katedra umieszcza na Pegazie.


Porady


Zajęcia oraz egzamin nie są najbardziej wymagającymi czasu i pracy elementami studiów medycznych, toteż wśród niektórych studentów występuje tendencja do marginalizowania znaczenia tego przedmiotu - niesłusznie! Warto przygotowywac się do zajęć, zadawać niewygodne pytania asystentowi, brać czynny udział w dyskusjach, ponieważ koniec końców praca lekarza to przede wszystkim ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, a sam zawód związany jest z olbrzymim zaufaniem społecznym, a także odpowiedzialnością, również prawną. Etyka jako jeden z niewielu przemiotów daje możliwość na myślenie, rozważania i rozmowy - zachęcamy do korzystania ;)


Kontakt z nami


Do
góry