Informacje o przedmiocie


Rok studiów I
Liczba ECTS 1
Sposób zaliczenia Zaliczenie na ocenę

Gdzie?


Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Łukasz J. Krzych

Strona katedry: http://anestezjologia.katowice.sum.edu.pl/

 

Gdzie odbywają się zajęcia?

Zajęcia z pierwszej pomocy odbywają się w CDiSM zarówno seminaria jak i ćwiczenia.

Zajęcia z elementów pielęgniarstwa mają nas przygotować do czynności wykonywanych podczas praktyk wakacyjnych odbywają się w jednym ze szpitali w centrum Katowic. Są one jednorazowe i trwają 5 h.


Jak wyglądają zajęcia?


Co jest potrzebne?

Na elementy pielęgniarstwa należy mieć fartuch laboratoryjny i buty zmienne. W szpitalu została nam udostępniona szatnia, w której można się było przebrać i zostawić torby/plecaki.

Na zajęcia z pierwszej pomocy nie musieliśmy zakładać fartucha (ogólnie na zajęcia dobrze jest się ubrać wygodnie, aby ubrania nie krępowały nam ruchów podczas ćwiczenia prawidłowych uciśnięć, itp). Niektórzy prowadzący wymagali na ćwiczenia zmiennego obuwia.

 

Jak wyglądają zajęcia?

Pierwsza pomoc

  • podczas seminariów słuchamy prezentacji prowadzącego. Bardzo często zadaje on podczas niej pytania (nie na zaliczenie tylko aby nas bardziej zaktywizować i zainteresować tematem). Ogólnie są one prowadzone w bardzo ciekawy sposób i można z nich wyciągnąć dużo teoretycznej wiedzy na temat czynności podejmowanych w celu ratowania ludzkiego życia.
  • na zajęciach ćwiczeniowych dowiadujemy się od strony praktycznej jak ratować ludzkie życie. Każdą z czynności jak np. wykonywanie prawidłowych uciśnięć klatki piersiowej, wykonywanie oddechowych ratunkowych, itp. mamy okazję wielokrotnie poćwiczyć zarówno na fantomach osoby dorosłej jak i dziecka. Te zajęcia przygotowują nas też do zaliczenia praktycznego.

Elementy pielęgniarstwa

  • zajęcia są podzielone na bloki tematyczne i prowadzone przez panie pielęgniarki. Dotyczą m.in. wstrzyknięć dożylnych, domięśniowych i podskórnych, zakładania cewnika, zakładania wenflonu, pobierania krwi, prawidłowego i sterylnego mycia rąk, itp. Obejmują zarówno omówienie i prezentację danego tematu, jak i ćwiczenia praktyczne. Po zajęciach istnieje możliwość zostania dłużej, aby jeszcze więcej poćwiczyć

Jak sprawdzana jest wiedza?


Na ćwiczeniach z pierwszej pomocy na samym początku zajęć są wejściówki. Obejmują zagadnienia omówione na seminariach. Przeważnie składają się z 3 opisowych pytań. Jeżeli wszystkie wejściówki z ćwiczeń napiszemy na wynik powyżej 75% otrzymujemy zwolnienie z zaliczenia teoretycznego.

Zaliczenie teoretyczne ma formę 60 zadań jednokrotnego wyboru. Jest ono w formie przystępnej dla studenta.

Zaliczenie praktyczne obejmuje wykonywanie czynności służących ratowaniu życia, których mieliśmy okazję nauczyć się na zajęciach ćwiczeniowych. Jest ono na czas i podzielone na 4 stacje. Na każdej z stacji wykonujemy inne zadanie.

Z elementów pielęgniarstwa nie ma ani zaliczenia ani wejściówki.


Materiały i książki


Wystarczy uważnie słuchać tego co mówią prowadzący, szczególnie podczas seminariów.

Obowiązują także Europejskie Wytyczne Resuscytacji, które są opracowane i udostępnione Wam przez starszych studentów.


Porady


Te zajęcia są prowadzone w formie przyjaznej studentowi. Są Waszym pierwszym zderzeniem na tych studiach z praktyką, dlatego wyciągnijcie z nich jak najwięcej i nie stresujcie się bardzo przed nimi, ponieważ jeśli czegoś nie umiecie zrobić to właśnie na tych zajęciach się nauczycie.


Kontakt z nami


Do
góry