Informacje o przedmiocie


Rok studiów I
Liczba ECTS 5
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Katedra Biologii Molekularnej i Genetyki SUM, Zakład Biologii Molekularnej

Kierownik katedry: dr hab. n. med. Katarzyna Gawron

Strona katedry: biolmolgen2.sum.edu.pl

Sekretariat katedry: znajduje się w budynku C1 na 4 piętrze

 

Gdzie odbywają się zajęcia?

Kilka pierwszych zajęć odbywa się w salach Ćwiczeniowych na pierwszym piętrze budynku D4-2 (przy auli im. Prof. Szaflarskiego), a dalsze w CDISM.

 

Jak często?

Raz w tygodniu, w pierwszym semestrze


Jak wyglądają zajęcia?


Co jest potrzebne?

Fartuch i karty pracy wydrukowane ze strony katedry.

 

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia podzielone są na 2 bloki po 9 zajęć obejmujących 10 ćwiczeń i 5 zajęć seminaryjnych. Ćwiczenia składają się z: wejściówki oraz części praktycznej na bazie kart pracy. Ostatnie czyli 10 ćwiczenia to prezentacje przygotowywane samodzielnie przez studentów na tematy podane przez prowadzącego. Seminaria składają się również z wejściówki, a następnie na omawianiu danych zagadnień przez prowadzącego.

 

Wykłady

W tym roku były one w formie zdalnej na Microsoft Teams. Są one obowiązkowe, ale ogólnie warto na nich być i ich słuchać, ponieważ dużo pytań na egzaminie jest właśnie z wykładów plus dodatkowo za obecność na wszystkich wykładach otrzymuje się dodatkowy 1 pkt na egzaminie, który zawsze może zadecydować o naszym zdaniu egzaminu lub lepszej ocenie z egzaminu.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Na każdych ćwiczeniach (począwszy od pierwszych) pisana jest wejściówka. Jej forma zależy w dużej mierze od prowadzącego. U części są to tylko pytania otwarte 3 lub czasem nawet 4. A u niektórych 2/3 zadania jednokrotnego wyboru i 2/3 zadania otwarte z czego 1 z tych zadań otwartych wymaga bardziejrozbudowanej odpowiedzi. Poziom wejściówek jest bardzo różny i zależy od prowadzącego. Sprawdzane są na bieżąco, a wyniki otrzymujecie pod koniec zajęć. Każdą wejściówkę można poprawić na kolejnych zajęciach - forma ustna lub pisemna, zależnie od prowadzącego. Na 10 ćwiczeniach nie ma wejściówki, bo są tylko prezentacje przedstawiane przez studentów.

Aby być dopuszczonym do seminariów trzeba mieć zaliczone wszystkie ćwiczenia - wypełnione karty pracy i zdane wejściówki. W przypadku niezdania którejś wejściówki czyli ogólnie w przypadku niezaliczenia ćwiczeń pisze się po 10 ćwiczeniach rozbójnika z materiału z wszystkich ćwiczeń, aby je zaliczyć i zostać dopuszczonym do zajęć seminaryjnych. Rozbójnik po ćwiczeniach jest w formie zadań jednokrotnego wyboru. Niezaliczenie rozbójnika skutkuje niezaliczeniem przedmiotu.

Wejściówki na seminariach mają formę 30 zadań zamkniętych. Przeważnie wyniki poznajecie standardowo na zakończenie zajęć albo prowadzący wysyła Wam informację o ocenach na Teamsa. Aby zaliczyć seminaria i zostać dopuszczonym do egzaminu trzeba mieć zdane wszystkie wejściówki. W przypadku niezdania 1 lub więcej trzeba podejść do rozbójnika, który w wypadku seminariów obejmuje również cały materiał na nich omawiany i ma formę zadań otwartych.

 

Egzamin

Aby być dopuszczonym trzeba mieć zaliczone zarówne ćwiczenia, jak i seminaria. Pierwszy termin ma formę pytań zamkniętych, zarówno jak i drugi termin. Możliwy jest termin zerowy - trzeba mieć zdane wszystkie wejściówki i kolokwia w pierwszym terminie i odpowiednią średnią (ustalana przez Kierownika Katedry). Termin zerowy miał w tym roku formę 3 zadań opisowych. Warto się o niego postarać jeśli chce się mieć dłuższe wolne i spokojną głowę. Biologia molekularna jest w rzeczywistości bardziej wymagająca niż wygląda to na pierwszy rzut oka, pochłania dużo czasu i naprawdę trzeba się do niej przyłożyć.


Materiały i książki


I znów jest to kwestia, która w dużej mierze będzie zależeć od tego na jakiego prowadzącego traficie.

  • Jeśli chodzi o ćwiczenia to u niektórych wystarczyła wykuta na blachę część teoretyczna z kart pracy wprowadzająca do zagadnień na danych ćwiczeniach. U niektórych należalo nauczyć się wszystkich pozycji podanych w rozpisce literatury na dane ćwiczenia. Dla niektórych prowadzących szczególnie ważne były szczególnie pozycje opatrzone nagłówkiem literatura dodatkowa w których znajdowały się różne artykuły naukowe niejednokrotnie były to zagraniczne artykuły naukowe.
  • Z kolei jeśli chodzi o książki to szczególnym must have, szczególnie pod kątem nauki na wejścióki na seminaria jak i nauki do egzaminu, ale u niektórych prowadzących także do ćwiczeń, jest “Biologia komórki” Jarosław Jóźwiak. Warto się więc w tą pozycję zaopatrzyć.
  • Niektórzy prowadzący zwracają też szczególną uwagę na doczytywanie poszczególnych tematów z “Podstawy biologii komórki” B.Alberts.
  • Nie zapominajcie przy tym wszystkim o najważniejszym czyli materiałach opracowanych i udostępnionych Wam przez sarszych studentów.
 

Kontakt z nami


Do
góry