Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny. IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką. Poprzez ogromną liczbę organizacji krajowych należą do niej studenci z ok 140 państw. W ramach IFMSA działa ponad 1 000 000 młodych ludzi na świecie.

Oddział Gdańsk został założony w 1952r. Ma zaszczyt bycia najstarszym Oddziałem IFMSA-Poland. W ciągu 71 lat swojego istnienia był gospodarzem wielu ważnych wydarzeń z życia IFMSA, takich jak General Assembly w 1964r. czy czterokrotnie Zgromadzenia Delegatów IFMSA-Poland (2004, 2008, 2014, 2019). Członkowie naszego Oddziału wielokrotnie obejmowali funkcje jako władza narodowa Stowarzyszenia. W roku akademickim 2022/2023 aż 4 osoby członkowskie Oddziału Gdańsk pełnią funkcje w Zarządzie Głównym. Obecnie nasz Oddział wciąż przyciąga nowych członków, oferując im dużo sposobności do rozwoju i działania. Warto też dodać, że Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez studentów_ek przyjeżdżających na wymianę SCOPE do Polski ze względu nie tylko na wyjątkowe położenie miasta i jego bogatą historię, ale także na gościnność naszych studentów.

Ze względu na zakres działania cała struktura IFMSA została podzielona na Programy Stałe (Standing Committees):

SCOPE (Standing Committee on Professional Exchange)
-Program Stały ds Praktyk Klinicznych

Jednym z głównych programów w ramach działalności IFMSA-Poland jest organizacja praktyk zagranicznych. Co roku polscy studenci_tki wyjeżdżają za granicę i tyle samo studentów_ek z innych państw przyjeżdża do Polski. W ramach praktyk można odwiedzić wiele krajów europejskich, a także te bardziej egzotyczne, jak Indonezja, Ghana czy Brazylia!


SCORE (Standing Committee on Research Exchange)
-Program Stały ds Wymiany Naukowej

Drugim programem jest wymiana naukowa. Tu liczba wyjeżdżających studentów jest nieco mniejsza. Podczas wymian naukowych wraz ze studentami z innych krajów realizuje się projekt naukowy o wybranej wcześniej tematyce.

SCORP (Standing Committee on Human Rights and Peace)
-Program Stały ds Praw Człowieka i Pokoju

Zajmuje się prawami człowieka, problemami osób uchodźczych i staraniami o pokój na świecie. Organizowane są akcje pomocy humanitarnej, a także kampanie przeciw wojnie nuklearnej czy minom lądowym. SCORP, co roku organizuje happeningi we współpracy z UNICEF i Amnesty International.


SCOME (Standing Committee on Medical Education)
-Program Stały ds Edukacji Medycznej

W ramach projektów Edukacji Medycznej studenci biorą aktywny udział w tworzeniu i ulepszaniu programów nauczania na Wydziałach Lekarskich, organizowane są Ogólnopolskie Dni Edukacji Medycznej, konferencje i liczne warsztaty, takie jak np. warsztaty szycia chirurgicznego, gdzie pod okiem doświadczonych chirurgów uczymy się zakładać szwy na bananach i świńskich nóżkach. 

SCOPH (Standing Committee on Public Health)
-Program Stały ds Zdrowia Publicznego

W projektach zdrowia publicznego przeprowadzane są m.in. kampanie i warsztaty podnoszące świadomość społeczeństwa na tematy zdrowia. Organizowane są obchody Światowego Dnia Zdrowia i odbywają się liczne szkolenia i wykłady. Ważnymi programami SCOPH-u są między innymi „Szpital Pluszowego Misia” – przedsięwzięcie mające na celu przekonanie maluchów, że wizyta u lekarza nie musi być nieprzyjemna, „Zdrowie pod Kontrolą” – akcja, podczas której wykonujemy badania przesiewowe mieszkańcom Gdańska i udzielamy im porad na temat zdrowego stylu życia. W SCOPH-ie zawsze coś się dzieje!


SCORA (Standing Committee on Sexual and Reproductive Health and Rights incl. HIV & AIDS)
Program Stały ds Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych w tym HIV & AIDS

Studenci starają się pomóc w walce z infekcjami przenoszonymi drogą płciową organizując wykłady, warsztaty, konkursy oraz "Tramwaj zwany pożądaniem". Organizujemy też konferencje i happeningi z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS. Działając w SCORA, również możecie wyjechać na zagraniczną wymianę, związaną z tematyką zdrowia reprodukcyjnego – SCORA X-Change.


Każdy z Was może zostać członkiem gdańskiego oddziału IFMSA-Poland! Jak to zrobić? 

Serdecznie zapraszamy na stronę www.gdansk.ifmsa.pl oraz na nasze spotkania informacyjne!

Szukajcie nas też na Facebooku i instagramie

!

Kontakt z nami


Do
góry