Informacje o przedmiocie


Rok studiów I
Liczba ECTS 10
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Ćwiczenia z histologii odbywają się w salach znajdujących się na parterze Collegium Biomedicum GUMedu, na prawo od szatni. Wykłady odbywają się w sali im. Hillera (sala A) w CBM. 


Jak wyglądają zajęcia?


Nauka histologii trwa dwa semestry i tak jak anatomia kończy się̨ egzaminem w sesji letniej. Składa się na nią cykl dwugodzinnych wykładow i ćwiczeń odbywających się raz w tygodniu. Ćwiczenia zaczynają się od wejściówki, czyli krótkiego sprawdzianu Waszego przygotowania do zajęć. Następnie ma miejsce omówienie tematu przez asystenta, później zaś jest czas przeznaczony na pracę z mikroskopem i oglądanie preparatów. Na ćwiczenia z niektórymi asystentami trzeba zaopatrzyć się w gładki (czysty) zeszyt i kredki - przydadzą się do rysowania obrazów preparatów. Fartuch nie jest wymagany. Na pierwszych zajęciach prawdopodobnie nie będziecie mieć żadnej wejściówki, za to na drugich będą dwa sprawdziany :). Na ćwiczeniach asystent każdemu przydzieli teczkę z preparatami (ok. 100 szkiełek), którą podpiszecie. Katedra umożliwia wypożyczanie mikroskopów na uczelni, dzięki którym będziecie mogli oglądać preparaty z teczki, przygotowując się do zaliczeń praktycznych.


Jak sprawdzana jest wiedza?


W ciągu roku czekają Was trzy kolokwia w formie testu i trzy kolokwia praktyczne, czyli rozpoznawania obrazów mikroskopowych (10 mikroskopów, 10 szkiełek i 10 min :). Zakres wiedzy, która Was obowiązuje jest określony w zakładce Histologii w Extranecie. Tam również znajduje się lista preparatów obowiązujących na zaliczenia praktyczne. Zdarza się, że w czasie roku są dopisywane niektóre pozycje, zwracajcie na to uwagę!


Materiały i książki


Podręcznik prof. Sawickiego "Histologia” i wykłady. Na wykładach profesor zwraca uwagę na rzeczy, o które później są pytania w wejściówkach.

"Atlas histologiczny" prof. Myśliwskiego, niezbędny do praktyków, zawiera niemal odwzorowane obrazki z naszych mikroskopów. POLECAMY na praktyka: wydrukować sobie cały atlas w kolorze, jest dostępna wersja elektroniczna tego atlasu, więc nie trzeba skanować. Następnie powycinać wydrukowane obrazki i zrobić sobie tzw. „fiszki”, czyli dwustronne karteczki – na awersie obrazek, a na rewersie piszecie co zawiera. Wersja dla leniuszków: warto znaleźć takie fiszki na Quizlecie - sprawdza się świetnie zarówno przy nauce do kolokwiów jak i przy powtórkach przed egzaminem! :) Przypominamy także o giełdzie pytań - warto je przeglądać przed kolokwiami ;)


Kontakt z nami


Do
góry